Receptek
Hozzávalók
2 kg zöld paradicsom
2-3 db alma (vagy szilva 8-10 db)
1 késhegíni só
1 db citrom leve
75 dkg cukor
1 db fahéjrúd
4-5 db szegfűszeg
Elkészítés
A paradicsomokat és az almákat megmossuk, kicsumázzuk, apróra összevágjuk. Feltesszük főni egy megfelelő méretű edénybe. Rá tesszük a sót, amitől hamarabb kiengedi a levet.
Főzzük 20 percig, majd összeturmixoljuk.
Kicsi lángon tovább főzzük kevergetve 120 percig. Közben hozzá adjuk a citromlevet, a cukrot, fahéjat és szegfűszeget.
Mikor szép fényes, zselés jellegű lesz, le vesszük a tűzről és üvegekbe tesszük.
Száraz dunsztban tartjuk 2 napig.
Házi ketchup:
Hozzávalók: 0,5 kg paprika, 3 kg paradicsom, 4 gerezd fokhagyma, 2 darab erős paprika (vagy nem), 4 darab babérlevél, 5 dkg só, 10 dkg cukor, 2 dl olaj, 0,5 dl 10%-os ételecet, fél teáskanál őrölt bors. A recept ősi keltezésű és a végeredmény nagyon finom. Ehhez a ketchuphoz semmilyen adalékanyag vagy mesterséges tartósítószer nem szükséges, mert a benne lévő olaj kiül a ketchup tetejére.
Az alapanyagok mosása, tisztítása után a paprikát kicsumázzuk, a paradicsomot feldaraboljuk, és az összes egyéb összetevőt egy nagyméretű fazékba helyezzük. Alacsony lángon kezdődhet a főzés, ami három órát tart. Időnként megkevergetjük, figyeljük mikor kezd a keverék sűrűsödni, majd a főzési idő leteltével, átpasszírozzuk, így kapva homogén, sűrű ketchupot. Üvegekbe tesszük és száraz dunsztba tekerjük.
2-2,5 kg paradicsom
3 kis fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olíva olaj
negyed teáskanál só
késhegynyi őrölt koriander
késhegynyi őrölt fekete bors
1 evőkanál cukor
1 evőkanál almaecet
Fontos tudni, hogy ez a ketchup nagyon sűrű és kicsit füstös ízű, mivel a sütőben a zöldségek megégnek, de éppen ez a különleges íz cél. A paradicsomokat félbe vágjuk és tepsire rakjuk. A hagymát és fokhagymát feldaraboljuk, és a paradicsomokra szórjuk, majd vékonyan meglocsoljuk olíva olajjal, majd előmelegített sütőben 2 órán át sütjük. A sült anyagot leturmixoljuk. Az így kapott szószt átpasszírozzuk. A paradicsomszósz már így is nagyon finom, de a sóval, őrölt borssal és korianderrel kicsit megfűszerezve, egy evőkanál almaecettel, majd egy evőkanál cukorral, nagyon finom lesz. Állandóan kevergetve lassú tűzön felforraljuk, majd kiforrázott üvegekbe tesszük. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni, majd mehet a hűtőbe vagy kamrába.
Erdélyi gezemice savanyúság
Hozzávalók:
3 kg zöld paradicsom
1,5kg sárgarépa reszelve
1,5 kg zöld paprika
1,5kg pritamin paprika (kaliforniai, kápia, húsos).
1,5 kg hagyma,
Felvágni mindent vékony csíkokra, hozzáadni 1dl pohárnyi sót. Összekeverni 1 napig állni hagyni majd jól kicsavarni. Felforralunk 4dl 3-5% ecetet, 8-10db babérlevéllel, aztán belerakni a kicsavart anyagot és kavargatni, jól felforrósítani. Közben 4 dl olajat kikeverni 3 dl mustárral mint a majonézt, 10g bors, 5g szegfűszeg, vagy 5g szegfűbors (mind őrölve) belekavarni. A forró anyagot apránként belekavarni a mustárosba, forrón üvegekbe rakni, és száraz dunsztba helyezni.
200g kicsontozott kacsacomb
80g kacsaháj
4g só
rózsabors, őrölt koriander
adagonként egy fél birsalma és egy darab szegfűszeg
gesztenyeméz és néhány izsóp ág.
A birsalmák magházát és az "ikrás" kemény részeket kivágjuk, vízzel, szegfűszeggel és vajjal redukciót főzünk,amit a vákumzacskóba az almák mellé töltünk ,néhány izsóp virág kíséretében.
80c -on 20 perc alatt elkészítjük.
A kicsontozott kacsacombot, a hájjal együtt ledaráljuk, ízesítjük sóval, őrölt korianderrel és rózsaborssal. Juhbélbe töltjük, néhány percig abáljuk, majd tálaláskor grillezzük.
Az elkészült birseket gesztenyemézzel megkenjük, és szalamanderben (sütőben) rápirítunk.
Gesztenye pürével és izsóppal tálaljuk. (Fodor Sándor)
Ez a mennyiség elég egy család számára, egy teljes évig.